אבן ירושלמית

 

מתוך ויקיפדיה - האנציקלופדיה החופשית

 
 
 
 
 

בית פרנק במושבה הגרמנית בירושלים, הבנוי באבן ירושלמית

 
אבן ירושלמית
(בפי בנאי ירושלים) כינוי עממי למיזית יהודית שהיא אבן גיר קשה, לעתים מעורבת בדולומיט המצויה באזורהרי ירושלים ומשמשת אבן לבנייה. צבעה נע בין צהוב כהה לאדמדם. מרבית המבנים בירושלים העתיקה נבנו מאבן זו.
המיזי היהודי (ערבית: מָ‏אזִי יאהוּ‏דִי, סלָא‏יֵיבּ‏), זכתה לשימוש ניכר, גם לאחר שהבניה באבן הפכה לפחות נפוצה בישראל, כיוון שבתחילת תקופת המנדט הבריטיחוקק מושל ירושלים הראשון מטעם הבריטים רונלד סטורס חוק עירוני המחייב כל קיר חיצוני בירושלים להיות מחופה באבן מסותתת. חוק זה חוקק כחלק מתוכנית המתאר העירונית שנערכה בשנת 1918 על ידי ויליאם מקלין, מהנדס העיר אלכסנדריהוהוא נמצא בתוקף עד היום.
 
 
 
 
"קירותיהם החיצוניים ועמודיהם של בתים וחזית כל קיר הגובל דרך יהיו מצופים אבני-גזית טבעיות מרובעות"

תיקון מס' 1 בתוכנית המתאר לירושלים, תוכנית מס' 64
בגלל העיור הרב באזור ירושלים רבתי, הפכה המיזי היהודי לפחות מצויה וכיום ניתן להשיג אותה רק במחצבות ספורות בצפון ירושלים, בעיקר על יד היישוב אדם. את מקומה של המאזית היהודית בחיפוי מבנים וריצוף בשטחים ציבוריים, תפסו סוגים שכיחים וזולים יותר של אבן כמו אבן ביר זית והאבן החברונית שהיא רכה בהרבה ולפיכך קלה יותר לעיבוד.
כיום משמשת המיזית הירושלמית בעיקר לחיפוי ולריצוף מבנים יוקרתיים וכן בייצור רהיטי אבן ונעשה בה שימוש רב בעבודות הרחבת משכן הכנסת.

סוגים שונים של המיזית היהודית
מבחינה מקצועית מבדילים בין שני סוגים של אבן ירושלמית:
  • Jerusalem Gold - אבן מיזי יהודי בגוון זהוב - צהבהב.
  • Jerusalem Red - אבן מיזי יהודי בגוון אדמדם.
בצפון הארץ מצויה המיזית הלבנונית הדומה לאבן הירושלמית בתכונותיה, אך בהירה ממנה בהרבה.
מבחינה פיזיקלית האבן הירושלמית נחשבת לחזקה יחסית בין אבני הגיר המצויות בישראל. חוזקה ללחיצה מגיע ל-2000 ק"ג לסמ"ר וצפיפותה נעה בין 2700 ל-2300 ק"ג למ"ק.

אבן ירושלים בעגת השפלה
הבונים והמתכננים באזור השפלה מכנים בשם "אבן ירושלמית" כל שימוש באבן מסותתת ביד או כל אלמנט מבני שנראה כעשוי מאבן מסותתת ביד. הכינוי "אבן ירושלמית" משמש באופן הזה לתיאור של חיפוי קירות, ריצוף, גדרות ושל קירות תומכים. גם אבנים מלאכותיות הנוצקות מחומרים צמנטיים לתבניות בצורה המחקה פני אבן מסותתת, זוכות לכינוי "אבן ירושלמית".

ישנם מספר סוגים של גמר של אבן מסותתת.